Porsuk Çayı

Tymbris sözcüğü antik Frigce’de Porsuk Çayı’na verilen isme karşılık gelmektedir. Sakarya Irmağı’nın en uzun kolu olan Porsuk Çayı, Bayatçık Deresi ile Kızlıtaş Suyu’nın birleşmesiyle doğar ve Kütahya’yı aştıktan sonra bütün güzelliğiyle Eskişehir’e ulaşır.

Çay boyunca uzanan köprüler, gondollar, tekneler, kafeler, sokak müzisyenleri, çimenlerde dinlenen cıvıl cıvıl insanlarıyla adalar olarak da bilinen Porsuk Çayı ve çevresi hem Eskişehirliler hem de Eskişehir’e gelen yerli ve yabancı turistler tarafından yoğun olarak ziyaret edilmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından ıslah edilerek bugünkü görünümüne kavuşan Porsuk Çayı aynı zamanda Tepebaşı Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’ni ayıran doğal bir sınır niteliğindedir.

Porsuk Çayı boyunca özellikle hafta sonları birbirinden güzel etkinliklere denk gelebilirsiniz. Kimi zaman gondol yarışları, kimi zaman kültürel etkinlikler, kimi zaman konserler… Özellikle resmi bayramlarda yapılan Fener alayı görülmeye değer.

Eskişehir’i ziyaret ettiğinizde kime sorsanız Adalar ve Porsuk Çayı’nı ziyaret etmenizi önerecektir. Zaten biraz gezinseniz mutlaka buraya çıkarsınız. Adına aldanıp ta çokça ada göreceğinizi düşünmeyin zira en merkezi noktasına eski Tepebaşı Belediyesi’nin yer aldığı sadece bir ada bulunmakta. Çayın Kanlıkavak Parkı istikametine doğur olan noktasında yer alan Gaga Restoran da bir adacığın üstünde yer alıyor. Akşam yemekleriniz için tercih edebilir siniz. Aynı şekilde Kanlıkavak Partkı istikameti de çay boyunca uzanan benzersiz güzelliklere sahip.

Tymbris Hotel’den Adalar & Porsuk Çayı’nın en popüler noktası yaya 2-3dk. sürmektedir. Çoğu zaman yapılan etkinliklerin sesi Tymbris Otel’e kadar ulaşmaktadır.